Az alábbi képeslapok a múlt század első felében készültek. Nagyon örülünk, hogy megoszthatjuk önökkel, és nagyon szépen köszönjük Ulveczki Csabának a szívességét, hogy elküldte nekünk. A felvételek nagyobb méretben láthatóak Alsósófalva facebook oldalán (http://www.facebook.com/alsosofalva).
Tudni kell, hogy kicsi székelyföldi településekről ritkán készültek képeslapok, így ezek egy gyűjtő, és a település számára igen értékesek. Pláne meg, hogy színesben készültek, részben kézzel festve, pl. az Állami elemi iskola épülete előtt lévő fák.
A képeslapokat abban az időben tehetősebb magán emberek adták ki, mint pl. papírboltok, szállodák tulajdonosai. Alsósófalva esetében a helyi Fogyasztási szövetkezet a kiadó. Valószínűleg a Hangya nevű. A képeslapokat abban az időben is a település nagy jelentőséggel bíró épületeiről adták ki.
Biztosan 1920 előtt adták ki őket, (valószínűleg 1906-1919 között) mert az román világban már két nyelven kellett volna megjelennie a lapoknak. Bár feladásra csak 1920, tehát Trianon után került sor 1923-ban.
A korszak erőltetett elrománositási hangulatának megfelelően a feladó, és fogadó településeket (Alsósófalva, és Szatmárnémeti) már románul kellett feltüntetni, és a bélyegek is már a román világból valóak.
Külön ritkaság, hogy emberek vannak a képeken. Így talán korhű dokumentum, hogy a Református papilakás előtt 3 felnőtt, és egy csecsemő is van. Valószínűleg az akkor szolgáló református tiszteletes.
Mind az 5 darab képeslapot egy helyre küldték. A képeslapok Debrecenben bukkantak fel egy antikváriumban.
Örülök, hogy elküldhettem a lapokat!
Köszönettel, és üdvözlettel:
Ulveczki Csaba
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése